NOVINKY
ARCHIV ČLÁNKŮ
ON-LINE HOROSKOP
FOTKY
BOŽSTVA A CHRÁMY
INDIE-svatá místa
RECEPTY 
ČASTÉ OTÁZKY
INZERCE a SEZNAMKA
KE STAŽENÍ
KNIHY A PŘEKLADY
HUDBA A MANTRY
ODKAZY
KNIHA HOSTŮ
KONTAKTY A LIDI
 
Vlasové oleje - tajemství krásných vlasů
 
Barbísek


Kvalitu vlasů ovlivňuje spousta faktorů. Jsou to samozřejmě vrozené dispozice, strava, zdravotní stav, ale také životní prostředí a životní styl. Proto například Indky říkají, že poté, co se přestěhovaly do Evropy, přišly o polovinu vlasů.

Co je vlasový olej?
V Indii znají způsob, jak vlasy zkvalitnit i přes negativní působení výše zmíněných faktorů. Tímto způsobem je aplikace vlasových olejů, které mají oproti šamponům a různým jiným přípravkům dvě velké výhody: Za prvé - nechávají se na vlasech několik hodin, proto jsou mnohem účinnější, než i ten nejlepší, v reklamách opěvovaný šampon, který si na hlavě nenecháte déle, než několik desítek minut. Za druhé - vlasové oleje jsou opravdu 100% přírodní a nejsou do nich přidávány ani žádná barviva a jiné „zlepšující”chemikálie.

Co vlasový olej dokáže?
Vlasové oleje ovlivňují kvalitu vlasů do velké míry. Ženy, které je používají, často odkládají svá tužidla, laky a gely, protože už je nepotřebují. Může se také stát, že začnou zarůstat například lysinky na čele, ztv. „kouty”. Vlasy zhoustnou, zesílí a přestanou se třepit. Účinky lze někdy pozorovat už při prvním použití. Do některých olejů se také přidávají esenciální oleje, takže mají i aromaterapeutické účinky. Do jiných se zase přidávají byliny, jako třeba bráhmí, které během aplikace posilují a vyživují mozek a nervové buňky. Pokud se vybere vhodný olej např. podle ročního období, může také zmírnit účinky velké zimy nebo horka.

Jak se aplikuje?
V Indii slouží vlasové oleje jako nejlepší ochrana proti slunci a jiným nepříznivým vlivům, proto si je lidé vtírají do vlasů denně. V Evropě ale není zvykem chodit po ulici s mastnými vlasy, proto existuje ještě jiný, neméně účinný způsob: olej si vetřete do vlasů večer předtím, než máte v plánu mýt si hlavu, a necháte ho do rána působit. Samozřejmě si olej můžete aplikovat i přes den, pokud jste doma. Platí pravidlo, že čím delší dobu má olej možnost působit, tím jsou jeho účinky výraznější. Smývá se velmi jednoduše, potřebujete jen nepatrně větší množství šamponu, než na běžné mytí. Oleje byste si měla dávat tolik, aby z vlasů nekapal, ale aby byly vlasy dobře promaštěné. Je také dobré si řádně promasírovat pokožku na hlavě.

Z čeho se oleje vyrábí?
Nejčastěji se jedná o čistý olej, například kokosový, hořčičný, mandlový nebo jasmínový. První tři zmíněné můžete bez obav použít i v kuchyni na vaření nebo na masáže. Pak se vyrábí oleje bylinné, což jsou oleje, do kterých se přidávají výtažky z bylin, které zlepšijí a vyživují vlasy, jako je třeba amala, haritaki nebo bibhitaki. Poněvadž se jedná o přírodní oleje, mají schopnost prostoupit hluboko do těla, proto se do nich přidávají i byliny zlepšující chod těla, jako už například výše zmiňovaná bráhmí, která stimuluje nervy a mozek.

Kde vlasový olej koupit?
V Praze existuje specializovaná prodejna s ajurvédskými bylinami a kosmetikou - Dátá z Indie, Koněvova 110, Praha 3.

 


Datum vzniku:
červenec 2001
 
Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 60
Haré Krišna inspirace
© 2001-2010