NOVINKY
ARCHIV ČLÁNKŮ
ON-LINE HOROSKOP
FOTKY
BOŽSTVA A CHRÁMY
INDIE-svatá místa
RECEPTY 
ČASTÉ OTÁZKY
INZERCE a SEZNAMKA
KE STAŽENÍ
KNIHY A PŘEKLADY
HUDBA A MANTRY
ODKAZY
KNIHA HOSTŮ
KONTAKTY A LIDI
Náš názor:
Nutno brát jako podpůrnou léčbu, ale proč si nerozšířit obzory...
 
Léčivé koření
 
Barbísek


Často ani netušíme, jaké poklady skrývá naše kuchyně.
Koření se nepoužívá pouze k dochucení jídel, ale již od nepaměti slouží
jako podpůrný lék při nemocech nebo jako prevence.

Indický kmín (džíra, římský kmín, kumín)

Podle ajurvédy dodává kmín chladivý pocit, takže reguluje pittu. Toto koření obsahuje sladkou, ostrou i jemně hořkou chuť a vyvažuje všechny tři dóši. Kmín je účinný při léčbě nespavosti. Smícháme čajovou lžičku opraženého kmínového prášku s dužinou banánu. Tato směs se má jíst večer, protože přivodí spánek. Při amnézii neboli otupělosti paměti smícháme tři gramy kmínu se dvěma lžícemi čistého medu a jíme jednou denně, nejlépe ráno. Dlouhotrvající škytavku můžeme vyléčit směsí dlouhého pepře a kmínu, které se rozdrtí a smíchají v poměru 4:5. Čajová lžička kmínu se přidá do vařící vody a nechá se několik sekund vařit. Voda má potom antiseptické účinky a je velmi užitečná při běžných nachlazeních a horečkách. Když nachlazení doprovází škrábání v krku, můžou se ještě přidat malé kousky zázvoru. Další druh kmínu - kála džíra (černý kmín) se často používá při poruchách pigmentace a jiných infekcích pokožky. Arandža džíra působí proti hlístům.

Kurkuma (haldi)

Kurkuma působí antibakteriálně a jako desinfekce. Zklidňuje záněty tak, že sníží hladinu histaminu. Od nepaměti se také používá proti artritidě. Ochraňuje játra proti látkám, které je poškozují a tradičně se používá při jaterních onemocněních. Výzkumy prokázaly, že kurkuma může pomoci snížit cholesterol a také zabraňuje tvorbě krevních sraženin, které mohou způsobit infarkt nebo mrtvici. Kurkuma je naprosto bezpečná. Ve velkém množství se dává do jídla a ani tehdy nemá žádné nepříznivé účinky. Pouze lidé se žlučovými kameny, těhotné ženy a lidé trpící žloutenkou nebo překyselením žaludku by měli omezit její příjem. Při léčbě bronchitidy rozpustíme polovinu čajové lžičky kurkumového prášku v polovině sklenice mléka a pijeme dvakrát až třikrát denně, nejlépe na lačný žaludek.

Pískavice (řecké seno, méthí, fenugreek)

Pískavice obsahuje prvek saponin, který zabraňuje absorpci cholesterolu ze střeva, proto nedochází k ukládání tuku na stěnách tepen, čímž se snižuje nebezpečí infarktu. Doporučuje se těhotným ženám a ženám po porodu, aby se jim zvýšila tvorba mléka. Na zmírnění křečí a menstruačních bolestí by ženy měly žvýkat pískavici s vodou. Pískavice namočená v podmáslí ulehčí od bolestí břicha. Pokud se pískavice užívá v proměnlivých dávkách od 25 gramů do 100 gramů denně, může u lidí trpících cukrovkou snížit hladinu glukózy. Listy řeckého sena napomáhají tvorbě krve (vhodné při chudokrevnosti). Vařené listy jsou velmi užitečné pro dospívající dívky, aby se vyhnuly negativním jevům, které pubertu doprovázejí, a také proto, aby se zabránilo prudkému růstu.

Pepř černý (kálí mirč)

Proti zapomnětlivosti smícháme pět semínek dobře oloupaného černého pepře s čajovou lžičkou medu. Tuto směs jíme ráno a večer.

Šalvěj (sefakuss)

Šalvěj působí na mozkovou kůru, zmírňuje mentální vyčerpání a posiluje schopnost soustředění. Může pomoci při oslabené paměti nebo její ztrátě. Měli bychom pít pravidelně čaj z této bylinky.

Zázvor

Je jedním z nejznámějších léků proti nachlazení a škrábání v krku. Z čerstvého zázvoru můžeme uvařit čaj, do kterého přidáme trošku citronové šťávy a med nebo džus a pijeme třikrát denně. Zázvor je také dobrým lékem na bronchitidu. Při její léčbě se doporučuje užívat třikrát denně směs zázvorového prášku, pepře a dlouhého pepře (pipal), od každého koření 1/2 čajové lžičky, případně smíchané s medem. Tato směs prášků působí proti horečce.

Sezamové semínko


Při léčbě bronchitidy by se měl jednou za noc podat odvar jedné čajové lžičky sezamových semínek a stejného množství lněného semínka a medu se špetkou obyčejné soli. Jako lék se také může použít polovina čajové lžičky prášku ze sušených sezamových semínek nebo odvar z roztlučených sezamových semínek. Černý sezam se nechá přes noc nasáknout ve vodě a tak slouží jako prevence proti častým bolestem kloubů. Voda, ve které se semínka nechala nasáknout, se spolu s nimi může také vypít ihned ráno na lačný žaludek.

Skořice

Skořice je zahřívá, povzbuzuje a působí afrodiziakálně. Je dobré ji konzumovat například v zimě a při deštivém počasí, uchrání nás tak proti nemocem. Působí silně protizánětlivě a hubí bakterie. Skořicovou kůru povaříme ve vodě a za horka inhalujeme. Zbavíme se tak kašle, nachlazení a škrábání v krku. Inhalace také pozitivně působí při léčbě chřipky. Skořicový olej smíchaný s medem se může také užívat proti nachlazení a nadýmání. Její vůně dobře působí společně s vůní kardamomu, pomeranče, muškátového ořechu, anýzu, fenyklu a trifly.

Česnek

Osvědčená je česneková polévka, která dodá energii při nachlazení, bolesti v krku, chřipce a angíně. Česnek je účinným lékem proti artritidě. Prokázalo se, že má protizánětlivé účinky. Česnek se ve vaišnavské kuchyni sice nepoužívá, ale jako lék je v určitých případech akceptovatelný.

Vojtěška (alfa alfa)

Čaj z vojtěšky (zejména z jejích semínek) je účinný při léčbě artritidy. V tomto případě se pije šest šálků denně po dobu dvou týdnů.

Kokosový a hořčičný olej


Horký kokosový nebo hořčičný olej se smíchá s kafrem a masírují se jím ztuhlé nebo bolavé klouby. Teplo, které vzniklo při masáži, zvyšuje prokrvení.

 


Datum vzniku:
červen 2001
 
Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 60
Haré Krišna inspirace
© 2001-2010