NOVINKY
ARCHIV ČLÁNKŮ
ON-LINE HOROSKOP
FOTKY
BOŽSTVA A CHRÁMY
INDIE-svatá místa
RECEPTY 
ČASTÉ OTÁZKY
INZERCE a SEZNAMKA
KE STAŽENÍ
KNIHY A PŘEKLADY
HUDBA A MANTRY
ODKAZY
KNIHA HOSTŮ
KONTAKTY A LIDI
 
Tirupati
 


Tirupati se nachází 170 km severozápadně od Madrasu v provincii Andhra Pradéš poblíž hranice provincie Tamil Nadu. Město leží na úpatí hory Tirumala, kde se nachází chrám Venkatéšvary Baládžího. Cesta nahoru za Baládžím je opravdu zážitek, který stojí za to. Chrám navštívil i Šrí Čaitanja Maháprabhu na Svých cestách po Jižní Indii.

(při poklepání na obrázky se Vám v novém okně asi 3x zvětší)

3 x věší obrázek v novém okně Chrám Šrí Venkatéšvary (Baládžího) je nejdůležitějším Višnuovým chrámem v celé Indii a je také ze všech nejbohatší. Je nejnavštěvovanějším místem v Indii a jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na světě. Denně sem přijde kolem 25 000 lidí a během festivalu i 100 000. Celkem sem například v roce 1989 zavítalo 11,5 miliónu lidí. Říká se, že Šrí Višnu splní přání každému, kdo Mu obětuje takové množství květin, zlata nebo darů, jaké sám váží. Poutníci se po vykonání této obětiny (a často i splnění svého přání) vrací zpět a obětují Baládžímu nové a nové dary.
3 x věší obrázek v novém okně

Šrí Venkatéšvara je 2 m velké sebeprojevené Božstvo z černého kamene. Je známé pod jmény Venkatéšvara, Šrinivás, Góvinda, Perumal nebo Baládží.

3 x věší obrázek v novém okně

Ve vyšších rukách drží disk a lasturu, levá spodní je otočená dovnitř a pravá vzhůru na znamení požehnání (varada). Jeho oči jsou zakryty ohromným tilakem z kafru. Říká se, že Jeho oči jsou tak nádherné, že kdyby byly odkryté, nikdo z poutníků by nechtěl odejít. Toto Božstvo Višnua je známé tím, že uděluje požehnání a splňuje přání těch, kteří Ho uctívají.

3 x věší obrázek v novém okně Božstvo Venkatéšvary pudžárí každodenně zdobí nádhernými šaty a šperky nesmírné ceny. Jeho diamantová koruna vyrobené v Antwerpách je údajně nejcennější šperk na světě. (Toto belgické město je již půl století známé jako „hlavní město drahokamů” a vyrábějí se zde ty nejskvostnější kousky.) Velký smaragd má 7,5 cm v průměru a je patrně největší svého druhu. Božstva vlastní drahokamy za 2,5 miliardy Kč a 650 kg zlatých šperků.
3 x věší obrázek v novém okně

Bhóga Šrinivás (stříbrná replika múla-vigrahy) je s hlavním Božstvem Venkatéšvary neustále spojen hedvábnou šňůrou. Koupel (abhišék) Mu dělají denně, kdežto hlavní Božstvo se koupe jen v pátek.

3 x věší obrázek v novém okně Od 3 hodin ráno do 5 se provádí uctívání a výzdoba. Od 6 do 11 je hlavní daršan. Od 11 do 12 je další uctívání a úklid, od 12 do 7 do večera opět daršan. Šrí Venkatéšvara odpočívá jen od 1 do 3 hodin v noci.
3 x věší obrázek v novém okně Nad hlavní svatyní je vimána (Ananda Nilajam), která je z ryzího zlata, stejně jako brána do svatyně. Pozlacená je i tyč pro vlajku (dvadžastambha). O chod chrámu se stará přibližně 6000 lidí. Průměrný denní příjem je 8,5 mil. Kč (10 lakhů rupií) a celkový roční obrat zdejších financí je přes 4 miliardy Kč (5 miliard rupií).
3 x věší obrázek v novém okně

Hundi (kasička nebo v tomto případě spíše „kasa” a pro dary Božstvům) přinese 170 mil. Kč ročně. Není nic neobvyklého, když v ní večer kněží najdou zlaté a platinové kousky a mince. Zvláštnímu Božstvu jménem Kóluvu Šrinivás jsou předkládány všechny účty - příjmy a výdaje celého chrámu do všech detailů. Určitě by se správcům špatně říkalo: „Dohromady jsme dnes vybrali 460 000. Z toho nám 20 000 zůstalo za nehty a zbytek jsme rozfofrovali jak se nám líbilo.” (Možná by si správci veřejných financí v leckteré jiné zemi a nakonec i v samotné Indii opravdu měli brát příklad z organizace v Tirupati... ...ale pokud si myslí, že Baládží je jen socha a Bůh neexistuje, pak je asi stejně nic nezastaví...)

3 x věší obrázek v novém okně

Chrám je 126 m dlouhý a 80 m široký. Těsně před vchodem do chrámu je malé Božstvo Šrí Varadarádže Swamiho, kterému se poutníci klaní před hlavním daršanem u Baládžího. U druhého gopuramu je Božstvo Nrsimhadévy v podobě Jóga Narasimha. Kromě jiných svatyní a Božstev v komplexu najdeme také múrti Šrí Rámánudži, áčárji Šrí sampradáji, kterému se obětuje část prasádam od Venkatéšvary, protože započal uctívání v tomto chrámu. O jeho chod se dodnes starají vaišnavští kněží ze Šrí Sampradáji v Rámánudžáčárjově linii. Cesta v těsné blízkosti kolem svatyně jménem Mukkoti Pradakšina je otevřená pouze na Vaikuntha Ékádaší a kdo po ní projde, obdrží osvobození z hmotného světa.

3 x věší obrázek v novém okně

Poutníci obvykle projevují svoji oddanost tím, že do chrámu Baládžího dojdou z Tirupati pěšky. Je to vcelku náročný 16 km dlouhý výstup po schodech vzhůru. Téměř celá cesta je zastřešená proti slunci či dešti a je také osvětlena, aby se po ní mohlo jít i dlouho do noci. Po cestě je také k vidění mnoho zajímavostí. Například tato socha Hanumána je tak velká, že může sloužit i jako výchozí orientační bod.

Pokud je člověk indisponovaný a necítí se na to dojít z Tirupati k Baládžímu pěšky, může se k chrámu dostat i autobusem, taxíkem nebo rikšou (24 km).

3 x věší obrázek v novém okně

Nejlepší je vyrazit brzy ráno, aby se člověk vyhnul slunci a davům lidí. Na cestě nás čeká asi 4000 schodů, které se dají zvládnout asi za 2 hodiny.

Múrti Agastji Muniho na cestě k Baládžímu.

3 x věší obrázek v novém okně Tirumala je místo, na kterém se Venkatéšvarův chrám nachází. Stojí na hoře Vjénkata 840 m nad mořem. Vjénkatéšvara znamená „Pán Vjénkatéčaly”. Vjénkatéčala je řetězec několika hor stojících vedle sebe. Na tomto místě spolu vlastně sousedí sedm hor dohromady, kterým se také říká Séšačalam a jsou inkarnací Ananta Séši. Séša je had s mnoha hlavami, na kterém leží Šrí Višnu, a zároveň je jednou z mnoha Višnuových inkarnací...
3 x věší obrázek v novém okně ...Váju (polobůh větru) a Séša se jednou dohadovali o tom, kdo je silnější. Séša obmotal Své tělo kolem hory Méru a vyzval Vájua, aby se s ní pokusil pohnout. Váju se snažil seč mohl, ale nešlo mu to. Tak začal předstírat, že je unavený a přestal foukat...
3 x věší obrázek v novém okně ...Séša otevřel pusu, aby se nadechl a v tom okamžiku Váju odlomil kus hory. Hora Méru letěla vzduchem dost dlouhou dobu a tak požádala Vájua, aby už ji nechal tam, kde je, a přestal dout...
3 x věší obrázek v novém okně ...Séša se styděl za Svou prohru a vykonal těžké odříkání, aby potěšil Višnua. Višnu se Mu zjevil, aby Mu dal požehnání, a Séša se proměnil v horu a požádal Pána, aby zůstal na Jeho hlavě. Této hoře se říká Séšačala („Séšova hlava”)...
3 x věší obrázek v novém okně

...Šrí Višnuovo zjevení na vrcholku Tirumaly je popsané ve dvanácti Puránách. Podle Brahma Purány si chtěl Šrí Višnu vyjet na projížďku, kde by se mohl bavit a Nárada Mu navrhl, aby si udělal výlet na Séšáčalam. Říká se, že když sem Rámánudžáčárja přišel, vyšel nahoru po kolenou, aby se nedotýkal Séši svými chodidly.

3 x věší obrázek v novém okně Na cestě k Baládžího chrámu je malý chrám zasvěcený Nrsimhadévovi.
3 x věší obrázek v novém okně Všechny pozemky na hoře Tirumala patří TTD (Tirumala Tirupati Devastham). Jejich management je na Indii opravdu jedinečný. Už jen to, že chodníky jsou čisté a nikde nejsou žádné odpadky, je výjimečné. Ohromné bohatství a fondy, kterými disponují, přerozdělují i na humanitární účely pro školy, nemocnice a sirotčince. Šríla Prabhupáda si přál, aby si manažeři Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny, kterou založil, vzali příklad právě z Tirupati.
3 x věší obrázek v novém okně Každý poutník obdrží zdarma jednoduché jídlo, místo na přespání a lékařskou pomoc. Pokud nejste rodilý hinduista, musíte podepsat čestné prohlášení, že věříte hinduismu, a teprve pak vás pustí dovnitř.
3 x věší obrázek v novém okně

Jezírko Puškariní.
Ve Varaha Puráně stojí, že jezírko Swami Puškariní používá Šrí Višnu na Vaikuntě ke své rekreaci a zábavám. Toto jezírko sem podle legendy dopravil Jeho přepravce Garuda.

3 x věší obrázek v novém okně Poutníci se zde koupou před každým daršanem. Poté jdou do chrámu Varaha Swamiho vzdát své poklony zdejšímu Božstvu a teprve pak na daršan k Baládžímu.
3 x věší obrázek v novém okně

Říká se, že Šrí Varahadév sídlil na hoře Séšačala před Šrí Venkatéšvarou. Přenechal Mu ji, a proto se podle tradice poutníci nejprve klaní Šrí Varaha Swamimu, Jehož chrám je hned vedle jezírka Puškariní.

3 x věší obrázek v novém okně Asi 5 km jižně od chrámu je posvátný vodopád Akša Ganga, ze kterého se přináší voda pro Venkatéšvarův abhišék. Také poutníci, se zde koupají. Na cestě k němu je další místo k posvátné koupeli jménem Papavináša Tírtha. Tirumala se spíše než chrámu podobá malému městu, kde můžete strávit mnoho hodin nebo i celý den a stále máte co prohlížet.
3 x věší obrázek v novém okně V Tirupati jsou dva způsoby, jak se dostat na daršan k Baládžímu. První fronta je „sarva-daršan”, ve které musíte čekat až několik hodin. Místo klasické fronty je celá cesta oplocena a skládá se z několika po sobě jdoucích oplocených kójí (na obrázku vlevo a dole). Když se ta před vámi vyprázdní, průvodce otevře dveře a pustí vás do další. Dveře za vámi pak zavře a přijde tam další skupina čekajících. Tím se zabrání předbíhání a zmatkům.
3 x věší obrázek v novém okně Druhá fronta je speciální „su-daršan”. Po zaplacení lístku vám bude sdělen přibližný čas vašeho daršanu. Pak se dostavíte k chrámu a budete muset čekat podstatně méně (asi 1 hodinu) a váš čas daršanu bude trošku delší než obvyklých 5 sekund - možná i několik minut!! Kolem Božstev se projdete jen jednou v procesí ve tvaru U, které pohánějí pověření lidé z chrámu. Při daršanu poutníci pronášejí „óm šrí vekatéšája namaha”.
3 x věší obrázek v novém okně Každý den kuchaři uvaří 100 000 luglu - sladkosti ze smaženého cizrnového těsta, ořechů, sušeného ovoce a sirupu. Jsou ohromné a chutnají fantasticky. Vydrží dlouho a je po nich velká sháňka, protože všechny musí být připraveny v chrámové kuchyni. Za každých 1000 luglu si bráhmanský kuchař smí odnést 52 kousků jako odměnu za své služby. Pokud máte zaplacený su-daršan, máte nárok na jedno luglu.
3 x věší obrázek v novém okně Zdejší holičství má rozměry menšího chrámu. Oddaní se před daršanem jako oběť nechají oholit. Často to dělají i ženy a zvláště jejich dlouhé vlasy se poté prodávají na výrobu paruk. Výtěžek (kolem 30 miliónů korun ročně) se používá pro údržbu města a pro ozdoby pro Božstva.
3 x věší obrázek v novém okně Jedním z největších festivalů v Tirupati je Brahmótsavam. Polobůh Brahmá přišel na Zem, aby provedl „utsavam” uctívání Pána. Nádherně ozdobená Božstva jsou každoročně vezena ulicemi města a pouze na tento festival mohou Jeho drahokamy opustit chrám. Říká se, že Kuvéra, polobůh bohatství, kdysi půjčil Baládžímu peníze. Při dalším festivalu se jeho následovníci vrací vybrat část dluhu. Dary, které Baládží toho dne dostává, jsou mimořádně bohaté...
3 x věší obrázek v novém okně

...Při slavnosti Pušpajagjam se Baládžímu obětují květiny, aby zachránil Zemi před přírodními pohromami. Asi 30 druhů květin, které dohromady váží kolem 2 tun, se obětují k nohám utsava-múrti Baládžímu.

Asi 2 km od Tirupati se nachází Kapila-tírtha a chrám Kapiléšvary Šivy, kde Šrí Kapila byl na daršanu Šivy a jeho choti. Kapila-tírtha má moc zničit všechny hříchy. Nachází se v krásném přírodním prostředí.

3 x věší obrázek v novém okně Dalším důležitým chrámem v Tirupati je chrám Góvindarádže. Góvindarádž je Višnu ležící na Ananta Séšovi a je považovaný ze Venkatéšvarova bratra. Toto Božstvo instaloval roku 1130 Šrí Rámánudža. Původním Božstvem v tomto chrámu byl Pártha-sárathi (Krišna jako Ardžunův vozataj) s Rukminí a Satjabhámou (Svými manželkami). Dnes jsou uctíváni na druhém oltáři v tomtéž chrámu.
3 x věší obrázek v novém okně Chrám Padmavathí
V Tiručanuru, 5 km od Tirupati, se nachází chrám Padmavathí, manželky Šrí Venkatéšvary (Baládžího). Návštěva Tirupati není úplná, pokud nenavštívíme i tento chrám.
3 x věší obrázek v novém okně

Šrí Padmavathí (Alamelumaga) sedí v padmásáně (lotosové pozici) a v obou horních rukách drží lotos. Spodní pár rukou symbolizuje neohroženost (abhaya) a požehnání (varada). Jednou za rok se zde pořádá festival u příležitosti svatby Venkatéšvary a Padmavathí. Padmavathí přijede do Tirumaly na hřbetě překrásně ozdobeného slona s velkým tilakem z pravého zlata a Šrí Venkatéšvara ji přijde přivítat...

(Skutečná svatba se údajně konala asi 36 km od Tirupati v Nárájanavanam, kde pak Venkatéšvara nějakou dobu pobýval před tím, než odešel na Tirumalu.)

3 x věší obrázek v novém okně

Na Brahmótsavam se pořádá jiný festival - narozeniny Šrí Padmavathí. Šrí Venkatéšvara jí z Tirumaly pošle dárky - jak jinak než na perlami a diamanty ozdobeném slonu.

V chrámu Šrí Padmavathí jsou také svatyně Krišny, Balarámy, Sundararádže a Súrja-nárájána. Poutníci obvykle nejprve uctívají Krišnu a poté jdou na daršan k Padmavathí. Ani sem vás nepustí, pokud nejste hinduista. Pokud však podepíšete čestné prohlášení, že věříte hinduismu, můžete na daršan...

3 x věší obrázek v novém okně Božstva v iskconském chrámu, kterému se zde podobně jako v celé Indii říká „Hare Ráma, Hare Krišna”, jsou Rádhá Góvinda. Chrám se nachází na úpatí hory Tirumala.
3 x věší obrázek v novém okně

Návštěva chrámu Rádhy a Góvindy je součástí turistických cest po Tirupati, stejně tak jako chrámu Kóthanda Ráma Swami, který je zasvěcen Rámačandrovi. Ten byl postaven v roce 1481 a na daršanu zde byl i Šrí Čaitanja Maháprabhu.

Mnoho dalších zajímavostí najdete v angličtině na adresewww.tirupati.org

české texty, výběr a úprava obrázků:
Tattva-darší dás
Většina textů je založena na knize Džady Bharaty „Holy Places of India”,
kde je také možné najít mnoho dodatečných informací pro cestovatele.
Anglickou verzi najdete na adrese:
www.spiritualguides.net

Fotografie z cest:
Radha-raman dás, Pavan-súta dás a Aišvarja Kumár

 


Datum vzniku:
září 2002
 
Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 60
Haré Krišna inspirace
© 2001-2010