NOVINKY
ARCHIV ČLÁNKŮ
ON-LINE HOROSKOP
FOTKY
BOŽSTVA A CHRÁMY
INDIE-svatá místa
RECEPTY 
ČASTÉ OTÁZKY
INZERCE a SEZNAMKA
KE STAŽENÍ
KNIHY A PŘEKLADY
HUDBA A MANTRY
ODKAZY
KNIHA HOSTŮ
KONTAKTY A LIDI
 
Mamallapuram
 


Mamallapuram leží u Bengálského zálivu. „Mamalla” v překladu znamená „velký bojovník”. Titul Mamalla dostal vládce Narasimha Varman I., který zde vystavěl mnoho chrámů, a město bylo pojmenováno po něm. V té době (asi v sedmém století) zde býval i královský přístav.

Dřívější název Mahábalipuram město dostalo podle mocného krále Baliho (doslova znamená „město velkého krále Baliho”) od něhož Vámanadév - inkarnace Kršny v podobě bráhmanského trpaslíka - vyžebral tři kroky země a získal tak celý vesmír...

    (při poklepání na obrázky se Vám v novém okně asi 3x zvětší)

3 x větší obrázek v novém okně Mamallapuram patří k poměrně navštěvovaným místům v jižní Indii. Je známé zvláště díky chrámům, které jsou vytesány do obrovských balvanů a granitových skal. Chrámy, sochy a monumenty zde byly většinou vytesány mezi 5. a 8. stoletím.
3 x větší obrázek v novém okně Asi kilometr od města v těsné blízkosti moře najdeme tzv. Pobřežní chrámy (Shore Temples). Východní je zasvěcen Šivovi (Šiva-linga) a druhý Višnuovi. 2,5 m velký Mahá-Višnu, spící na Ananta Séšovi, byl vytesán z žulového balvanu. Na vnější zdi jsou vytesány některé výjevy z Višnuových zábav. Oby chrámy jsou přibližně ze 7. století.
3 x větší obrázek v novém okně Zeď kolem chrámů je má chránit především proti oceánu.
3 x větší obrázek v novém okně I současným sochařům jde dílo od ruky...
3 x větší obrázek v novém okně Svá díla pak prodávají nedalekém obchodu a najdeme zde i sochařské muzeum. Pokud máte zájem, můžete se přihlásit do kurzu v místní sochařské škole a za 1- 2 týdny si zkusit vytesat nějakou kamennou sochu sami.
3 x větší obrázek v novém okně V lednu a v únoru zde probíhá taneční festival a lidé pak jdou vykonat posvátnou koupel na tuto pláži.
3 x větší obrázek v novém okně Občas je moře dosti rozbouřené. Koupání na některých místech u Pobřežních chrámů může být kvůli mořským proudům nebezpečné, a proto je lepší si to před koupáním u místních lidí ověřit.
3 x větší obrázek v novém okně Mamallapuram a jeho okolí je opravdu pěkné. Na procházkách můžete dojít na mnoho krásných míst.
3 x větší obrázek v novém okně Je to velice klidné město s příjemnou atmosférou a člověk zde může zůstat déle a příjemně si odpočinout. Ze skal je pěkný výhled po okolí a nedaleký oceán. Na skalách se pasou kozy a často potkáte i drzé opice.
3 x větší obrázek v novém okně

Skály u Mamallapuram.

Asi 14 km západně od Mamallapuram najdeme Tirukkalukudram. Říká se, že sem již po 1000 let přilétají dva supi se najíst. Kněz Bhaktavatsléšvarova (Šivova) chrámu jim do stříbrných mís každodenně chystá rýži obětovanou Šivovi...

3 x větší obrázek v novém okně

...Ptáci jsou údajně dva světci, které Šiva proklel a oni se koupají ve Váránasí, jedí zde, odpočívají v Čidambaram a své uctívání provádějí v Raméšvaram. Také Šrí Čaitanja Maháprabhu před 500 lety toto místo navštívil.

- Pobřeží u Mamallapuram.

3 x větší obrázek v novém okně Východ slunce nad Bengálským zálivem je v Mamallapuram velice krásný...
3 x větší obrázek v novém okně ...a moře je obvykle klidné.
3 x větší obrázek v novém okně Večerní západ slunce.
Mamallapuram najdeme v Jižní Indii v provincii Tamil Nadu

české texty, výběr a úprava obrázků:
Tattva-darší dás
Většina textů je založena na knize Džady Bharaty „Holy Places of India”,
kde je také možné najít mnoho dodatečných informací pro cestovatele.
Anglickou verzi najdeta na adrese:
www.spiritualguides.net

Fotografie z cest:
Radha-raman dás a Pavan-súta dás

 

Datum vzniku:
březen 2002
 
Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 60
Haré Krišna inspirace
© 2001-2010