NOVINKY
ARCHIV ČLÁNKŮ
ON-LINE HOROSKOP
FOTKY
BOŽSTVA A CHRÁMY
INDIE-svatá místa
RECEPTY 
ČASTÉ OTÁZKY
INZERCE a SEZNAMKA
KE STAŽENÍ
KNIHY A PŘEKLADY
HUDBA A MANTRY
ODKAZY
KNIHA HOSTŮ
KONTAKTY A LIDI
 
Dillí
 


Dillí (Delhi) je hlavním městem Indie a s asi 9 milióny lidí je také jejím třetím největším městem. Dillí se skládá ze dvou částí - Staré Dillí, které bývalo hlavním městem Muslimů, a Nové Dillí, jehož větší část byla vystavěna Brity.

    (při poklepání na obrázky se Vám v novém okně asi 3x zvětší)

3 x větší obrázek v novém okně Dillí je považováno za místo, kde bývala před 5000 lety Indraprastha - hlavní město Pánduovců, což se dočteme v Mahábharatě. Je to velmi starobylé město. Podle knihy „Nesmrtelná Indie” se Indraprastha nacházela asi 3 km jižně od Nového Dillí.
3 x větší obrázek v novém okně Řeka Jamuna, která tudy protékala, se již posunula dále na jih. Dillí bylo mnohokrát přepadeno nájezdníky z cizích zemí. Bylo také hlavním městem muslimských moghulských vládců. Britové sem přesunuly své hlavní město z Kalkaty v roce 1931.
3 x větší obrázek v novém okně

Red fort (červená pevnost)
neboli Lal-qila

Tuto ohromnou pevnost vystavěl Šáh Džahan. Vládl zde také Aurangzeb. Říká se, že zde u Dasašvamédha-ghátu král Judhištir provedl obět koně, aby tak oslavil vítězství v bitvě na Kurukšétře.

3 x větší obrázek v novém okně Purána-qila neboli „Stará pevnost” je jedním z nejstarších památníků v Dillí. Byla přestavěna v 16. století císařem Humjunem a afgánským vládcem Šérem Šáhem Surim.
3 x větší obrázek v novém okně

Indraprastha, Purána-qila.

3 x větší obrázek v novém okně

Chrám Lakšmí-Nárájan
Postavil ho Rádž Baldeo Birla v roce 1938. Je to velmi oblíbený chrám v celém Dillí.

3 x větší obrázek v novém okně Po cestách Indií uvidíme mnoho podobných zákoutí a ani Dillí není výjimkou.
3 x větší obrázek v novém okně

Iskconský chrám byl dokončen v roce 1996.

3 x větší obrázek v novém okně Součástí chrámu je i pěkné dioráma (sochy kombinované s malbami) vysvětlující védskou filozofii...
3 x větší obrázek v novém okně Tuto formu vysvětlování filozofie měl v oblibě především Bhaktisiddhánta Sarasvatí a Šríla Prabhupáda v tomto duchu pokračoval. Jedno z nejhezčích diorámat vzniklo pod patronací Prabhupádového žáka Ambaríše dáse (potomek Henryho Forda) v Detroitu. V Indii je spousty manuálně šikovných lidí a jelikož výroba různých soch není nákladná, i zdejší dioráma je moc pěkné.
3 x větší obrázek v novém okně Také v noci vypadá dobře.
3 x větší obrázek v novém okně

Božstva v chrámu se jmenují Rádha Pártha-sárathi. „Pártha” je „syn Prthy” neboli Ardžuna a jméno Pártha-sárathi označuje Krišnu, který se uvolil stát se Ardžunovým vozatajem na Kuruovském bitevním poli. Někteří gaudíja-vaišnavové považují spojení Rádhárání (Krišnovy společnice ve Vrindávanu) a Krišny jako krále ve Dvárace (Pártha-sárathi) za nepatřičné (rasa-bhása)...

3 x větší obrázek v novém okně

Rádhárání totiž nikdy neopustí Vrindávan a ve Dváraka-líle jsou Krišnovými společnicem Jeho královny jako například Rukminí. Spojení Ruknimí Dvarakadíš je tedy nepochybně správné, ale na Božstva Rádhá Pártha-sárathiho existují mezi gaudíja-vaišnavy rozličné názory.

Podobný případ se stal i v Americe, kdy oddaní chtěli, aby jméno Božstev bylo Rádhá Dvárakaíšvara (Krišna jako Pán Dváraky).

3 x větší obrázek v novém okně Síta, Ráma, Lakšman, Hanumán.
3 x větší obrázek v novém okně

Šrí Šrí Gaura-Nitái.

Vlevo Šríla Prabhupáda, vpravo Bhaktisiddhánta Sarasvatí.

3 x větší obrázek v novém okně Šiva Párvatí v jiném chrámu v Dillí.
3 x větší obrázek v novém okně Hanumán.
3 x větší obrázek v novém okně Nedaleko Dillí byla vidělt výrobu gouru. Gour je zdejší cukr, který se vyrábí z cukrové třtiny.
3 x větší obrázek v novém okně Třtina se nejprve rozemele, pak se svařuje, a postupně se z ní dostává zlatavý gour.
3 x větší obrázek v novém okně

Gour je mnohem zdravější než bílý rafinovaný cukr, ale mnohem rychleji se kazí. Proto se také často vozí jako polotovar do cukrovarů k dalšímu zpracování.

Před konzumací se doporučuje raději převařit s trochou vody.

3 x větší obrázek v novém okně Toto vozítko je levnější verze indického taxíku. Říká se mu moto-rikša. Ještě levnější jsou rikši šlapací (kola se sedačkou vzadu) a občas jsou k vidění i rikši, ve kterých rišáci klušou.

Obrázky k této sekci jsou od Pavana-súty dáse a Radha-ramana dáse,
za což jim tímto mnohokráte děkujeme.

 

Datum vzniku:
leden 2002
 
Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 60
Haré Krišna inspirace
© 2001-2010