NOVINKY
ARCHIV ČLÁNKŮ
ON-LINE HOROSKOP
FOTKY
BOŽSTVA A CHRÁMY
INDIE-svatá místa
RECEPTY 
ČASTÉ OTÁZKY
INZERCE a SEZNAMKA
KE STAŽENÍ
KNIHY A PŘEKLADY
HUDBA A MANTRY
ODKAZY
KNIHA HOSTŮ
KONTAKTY A LIDI
 
Henna
 
Barbísek


Barva, která vlasy neničí, ale léčí. Je také nepostradatelnou součástí indické svatby. Používá se jako dočasné tetování. Jak můžete tuto bylinku využít při péči o vaše zdraví a krásu?

Historie

Hena existuje a používá se nejméně 5 000 let, jak to dokládají archeologické nálezy, například v jeskyních Adžanta Elora u Bombaje (320 n.l.). Malba tam zobrazuje princeznu z Patliputry, jak sedí pod stromem a ruce i nohy má pomalovány květinovým vzorem z henny. Také v Čaraka a Šušruta Samhitě se o ní zmiňují vědci a lékaři dávné Indie. Největší popularitu henna zažívá od období králů Rádžputů a od Mughalského období.

Nejznámější oblastí, kde se henna pěstuje, je Rádžastán. Dalšími známými oblastmi jsou Pandžáb, Madhja Pradéš a Gudžarát.

Indové věří, že henna je obzvláště milá bohyni Lakšmí, takže přináší štěstí, bohatství a prosperitu.

Jak henna působí?

Henna obsahuje velké množství duálních pigmentů - karoten (oranžový) a xantrofyl (žlutý). Také obsahuje chlorofyl "A" a "B". Když se henna rozmíchá s vodou, tyto pigmenty prostoupí kůží a obarví ji. Této reakci se říká přirozená chromatografie.

Henna jako barva na vlasy

Henna je barva na vlasy, která neobsahuje žádné chemikálie ani toxické látky. Vlasy se nejen obarví, ale také zpevní, zhoustnou a zkvalitní. Henna rovněž dobře vyživuje kůži na hlavě. Účinek poznáte již po prvním použití.

Barva henny je zlatavo-oranžovo-hnědá. Pokud máte světlé vlasy, bude barva výraznější, a pokud je máte tmavší, dostanou pouze nádech. Vše záleží na způsobu barvení.

Postup
1. Prášková henna je jasně zelená a voní podobně jako špenát. Pokud máte krátké vlasy, použijte 1 - 2 pl (polévkové lžíce) prášku. Na delší vlasy je třeba 4 - 5 pl a na dlouhé 6 - 10 pl.

2. Příprava barvy (recept si přizpůsobte)
1 pl henny v prášku
2 pl horkého silného černého čaje (není nutný, používá se pro tmavší odstín, můžete nahradit vodou)
5 kapek esenciálního eukalyptového oleje (není nutný)
Můžete také přidat silnou černou kávu, růžové lístky, šafrán, květy ibišku, hřebíček, indigo, nebo olivový olej.
Pokud chcete barvící účinky henny snížit na minimum, použijte pouze hennu a studenou vodu, případně bílý jogurt.

- Ve skleněné nádobě promíchejte všechny ingredience. Nepoužívejte kovovou nádobu nebo nástroje, protože kov by mohl reagovat s přirozeným barvivem.
- Míchejte jedním směrem, aby nezůstaly hrudky. Henna by měla být hustá asi jako zubní pasta.
- Když je pasta jemně rozmíchaná, dejte nádobu na teplé místo, zakryjte ji ručníkem a nechejte stát jednu až deset hodin.

3. Před aplikací si potřete kůži kolem vlasů mastným krémem, aby se také neobarvila. Nezapomeňte na špičky uší a zadní část krku. Vlasy by měly být umyté a suché. Také doporučujeme obléct si nějaké staré tričko.

4. Hennu nanášíme v plastikových nebo igelitových rukavicích. K aplikaci používáme prsty nebo starý zubní kartáček.

5. Vlasy si vždy rozdělte po pěti centimetrech a nanášejte hennu od kořínků. Pak rozetřete po celé délce vlasů. Pokud vám během barvení nějaká henna ukápne na pokožku, snažte se ji smýt co nejrychleji šamponem nebo citrónovou šťávou.

6. Hennu nyní necháme působit 2 - 6 hodin. Hlavu mějte v teple - např. si ji zabalte do igelitu a přes něj si uvažte turban z ručníku. Pokud chcete proces urychlit, můžete použít horkovzdušný fén. Čím déle henna působí, tím je barva výraznější. Poté si hennu pečlivě opláchnete a vlasy nechejte přirozeně uschnout.

7. V případě, že chcete poskytnout svým vlasům opravdu důkladnou léčbu, omyjte je po několika hodinách jemným šamponem a pak vmasírujte kokosový olej. Opět si hlavu zabalte do igelitu, nechejte působit alespoň jednu hodinu a pak opláchněte.

Henna jako tetování

Henna není tetování, které se bolestivě nanáší do kůže a není to ani nalepovací obtisk (který často způsobuje podráždění pokožky).

1. Smíchejte hennu s vlažnou vodou a přidejte 2 - 3 citrónové kapky (případně můžete přidat i černý čaj nebo silnou kávu). Pokud chcete, aby henna lépe prostoupila pokožku, měla lepší barvu a také krásně voněla, můžete přidat některý z následujících doplňků: hřebíček, levanduli, citrónovou šťávu, cukr nebo eukalyptový olej.

2. Nechejte hodinu ustát. Pak postupujte stejně, jako když zdobíte dort. Použijte plastiková zdobítka nebo igelitový pytlík s ustřiženým rožkem. Ten naplňte hennovou pastou a můžete začít.

3. Vzor můžete tvořit podle vlastní fantazie, podle předlohy nebo podle zakoupené šablony.

4. Když už je malba napůl suchá, použijte eukalyptový nebo hennový olej a nechte úplně zaschnout. Můžete také každou půlhodinu malbu namáčet roztokem cukru a citrónové šťávy (3 čl šťávy a 5 mg cukru).

5. Nechejte zaschnout asi 1 - 3 hodiny, pak malbu potřete eukalyptovým, hořčičným, avokádovým, sezamovým, olivovým nebo mandlovým olejem. Poté ji seškrábejte a kůži ještě jednou potřete olejem.

6. Pro lepší výsledek nepoužívejte 2 - 24 hodin vodu. Pokud chcete, aby vám obrázek dlouho vydržel, natírejte každý den tělovým olejem.

Černá henna
Přírodní černá henna neexistuje, ale vzniká přidáním chemikálií, které mohou být vysoce škodlivé. Pokud došlo k poškození pokožky (např. vznik ekzému) po použití této henny, nezpůsobila to henna, ale chemikálie parafenylenediamin. Nedoporučuje se na citlivou kůži.

Henna jako lék

Lámání nehtů
130 ml převařené nebo destilované teplé vody,
2.5 g henny v prášku,
1 čl bílého živého jogurtu,
2-3 kapky eukalyptového oleje

1. V plastikové nebo skleněné míse smíchejte hennu a vodu a vytvořte tak pastu. Pak nechejte v uzavřené nádobě 2-3 dny ustát.

2. Párátkem nebo jiným nekovovým nástrojem naneste pastu na suché a čisté nehty a pokožku kolem nich.

3. Nechejte působit alespoň 10 minut. Pokud však máte čas, zabalte prsty do igelitu, přikryjte ručníkem a nechejte působit co nejdéle. Pak prsty opláchněte ve vlažné vodě, osušte a nakonec je potřete silnou vrstvou mandlového nebo avokádového oleje.

Lupy
Henna se smíchá s citrónovou šťávou a jogurtem. Její aplikace potom předchází tvorbě lupů. Doporučuje se opakovat každý týden.

Podrážděná nebo zanícená kůže
2-3 pl práškové henny
120 ml teplého jablečného octa
Z práškové henny a teplého octa utvořte pastu a tu naneste přímo na zasažené místo.

Bolest v krku
Hennu v prášku vařte ve vodě, dobře přeceďte a kloktejte.

Henna je také podpůrným lékem na kožní nemoci, vředy, popáleniny, revmatické potíže, zánětlivá onemocnění, modřiny, bolavé klouby, bodnutí včelou, dermatitidu, horečky, ochraptělost, lišej, hysterii, žloutenku a otoky. Její vůně výborně pomáhá proti hysterii a divokému temperamentu. Pro zlepšení jejího účinku ji můžete používat v kombinaci se santálem.

Henna a indická svatba

V Indii je henna přímo součástí svatebního obřadu. Kamarádky a příbuzné nevěstě zdobí ruce a chodidla nádhernými ornamenty z henny. Často ji při tom škádlí a straší historkami o jejím nastávajícím a to zejména tehdy, pokud ho nevěsta před svatbou neviděla.

Levá ruka (která se používá na osobní hygienu) se zdobí rafinovaněji, než pravá, aby se očistila. Do ornamentů se skryje jméno ženicha, který ho potom hledá a pokud neuspěje, říká se, že v manželství bude mít hlavní slovo jeho žena.

Po svatbě nesmí nevěsta vykonávat žádné domácí práce, dokud se nesmyje její malba hennou. Celkem jistě to bude poprvé a naposled v jejím životě, proto si dává velmi záležet na tom, aby "mehandi" vydrželo co nejdéle.

Hennu při svatbě používají všechny kasty a všichni věří, že přinese do manželství štěstí a bohatství.

 

 

Kde je možné hennu koupit?
V Praze existuje specializovaná prodejna s ajurvédskými bylinami a kosmetikou - Dátá z Indie, Koněvova 110, Praha 3. www.omcentrum.cz

 


Datum vzniku:
listopad 2001
 
Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 60




Haré Krišna inspirace
© 2001-2010