NOVINKY
ARCHIV ČLÁNKŮ
ON-LINE HOROSKOP
FOTKY
BOŽSTVA A CHRÁMY
INDIE-svatá místa
RECEPTY 
ČASTÉ OTÁZKY
INZERCE a SEZNAMKA
KE STAŽENÍ
KNIHY A PŘEKLADY
HUDBA A MANTRY
ODKAZY
KNIHA HOSTŮ
KONTAKTY A LIDI
 
Somnáth
 


Somnáth je slavné místo, kde byl Krišna střelen lovcem do paty těsně před Svým odchodem z tohoto světa. Další jméno je Prabhás-patan neboli Prabhása-kšétra. Na tomto místě také mezi sebou bojovali Jaduovci. Somnáth se nachází v Gudžaratu na jihozápadním pobřeží Arabského moře asi 300 km jihozápadně od Ahmedabádu.

    (při poklepání na obrázky se Vám v novém okně asi 3x zvětší)

3 x věší obrázek v novém okně Somnáth leží na místě, kde již dávno vyschlá řeka Sarasvatí ústila do oceánu (z nedávno pořízených družicových snímků Indie je patrné, že řeka Sarasvatí v Indii kdysi skutečně tekla).
3 x věší obrázek v novém okně

Chrám se nachází hned u moře. Pod ním je pěkná pláž.

3 x věší obrázek v novém okně Když Krišna naplnil Své poslání na Zemi, chtěl povolat zpět také Jaduovace. Byli však tak silní, že je nikdo nedokázal porazit, a proto byli vůlí Pána prokleti a následkem kletby bojovali mezi sebou na břehu oceánu na Prabhása-kšétře.
3 x věší obrázek v novém okně „Somnáth” znamená „pán měsíce”. Sóma, polobůh měsíce, projevoval nejvíce náklonnosti své ženě Róhiní, a jelikož jeho ostatní manželky byly Dakšovy dcery, Dakša ho proklel a Sóma začal ztrácet svůj jas. Jako odčinění musel jít právě na toto místo, vykoupat se zde o novoluní a pak znovu svou záři získal. Postavil zde původní chrám zasvěcený Šivovy. Jelikož zde měsíc znovu nabyl svůj jas, říká se tomuto místu „Prabhása”.
3 x věší obrázek v novém okně Říká se, že chrám v Somnáthu původně postavil ze zlata polobůh Měsíce, poté ho znovu postavil ze stříbra Rávana, Krišna ho obnovil ze dřeva a pak ho postavil Bhíma (jeden z bratrů Pánduových) z kamene.
3 x věší obrázek v novém okně

Chrám byl napaden a zbourán v letech 1026 (tehdy byla odvezena stříbrná brána), 1297, 1394 a naposledy v roce 1706 těsně před svou smrtí muslimským vladařem Aurangzebem. Současný chrám byl postaven v roce 1950. Je 50 m velký, ale umělecká výzdoba není tak propracovaná. Stojí přesně na místě původního chrámu a poblíž jsou ještě vidět pozůstatky Bhímova kamenného chrámu.

Říká se, že v slavných dobách chrámu zde sloužilo 2000 bráhmanů, 500 tanečnic a 300 hudebníků.

3 x věší obrázek v novém okně Zbytky původního Bhímova kamenného chrámu.
3 x věší obrázek v novém okně Somnáth má dnes jen několik ulic, které se nacházejí poblíž chrámu.
3 x věší obrázek v novém okně Místní sádhu.
   

české texty, výběr a úprava obrázků:
Tattva-darší dás
Většina textů je založena na knize Džady Bharaty „Holy Places of India”,
kde je také možné najít mnoho dodatečných informací pro cestovatele.
Anglickou verzi najdeta na adrese:
www.spiritualguides.net

Fotografie z cest:
Radha-raman dás

 


Datum vzniku:
říjen 2001
 
Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 60
Haré Krišna inspirace
© 2001-2010