NOVINKY
ARCHIV ČLÁNKŮ
ON-LINE HOROSKOP
FOTKY
BOŽSTVA A CHRÁMY
INDIE-svatá místa
RECEPTY 
ČASTÉ OTÁZKY
INZERCE a SEZNAMKA
KE STAŽENÍ
KNIHY A PŘEKLADY
HUDBA A MANTRY
ODKAZY
KNIHA HOSTŮ
KONTAKTY A LIDI
 
Násik
 


Násik je město s přibližně 800 000 obyvateli asi 190 km severovýchodně od Bombaje. Leží na břehu řeky Gódávarí, která teče napříč střední Indí do Bengálského zálivu. V Satja-juze se tomuto místu říkalo Padmanágar, v Trétá-juze Trikantaka, v Dvápara-juze Džanasthana a v Kalijuze se jmenuje Nasik.

    (při poklepání na obrázky se Vám v novém okně asi 3x zvětší)

3 x věší obrázek v novém okně V Násiku žil Šrí Rámačandra nějakou dobu při Svém exilu a Rávana zde ukradl Sítu. Násik dostal své jéno podle toho, že zde Lakšman, Rámačandrův bratr, usekl nos Rávanově sestře Šurpanace.
3 x věší obrázek v novém okně

Každých 12 let se zde koná
Kumbha-méla.

Šrí Čaitanja na Své cestě po Indii navštívil také Násik.

3 x věší obrázek v novém okně Rámakund - vodní nádrž, kde se koupali Rámačandra se Sítou, je hlavním poutním místem v Násiku. V tomto jezírku se rozpouštějí kosti, které jsou tam vhozeny a tělesné ostatky slavných lidí bývají v Indii „pochovány” právě
v této vodní nádrži. Šrí Rámačandra zde vykonal pohřební obřady pro Svého otce Dašaratha a snad po Jeho vzoru zde byly v moderní historii pochovány ostatky Mahátma Gándhího, Nehrúa, Indíry Gándhíové, Radžíva Gándhího, Radžendry Prasáda a dalších osobností.
3 x věší obrázek v novém okně Architektonicky zajímavý je chrám Sundara-Nárájana, postavený v roce 1756. Božstva Lakšmí a Višnua jsou asi 90 cm vysoká. Tento chrám se nachází na druhé straně řeky, kam se dá přejít přes most.
3 x věší obrázek v novém okně

Polobůh Ganéš je známý tím, že vytváří a odstraňuje překážky při veškerém lidském podnikání. Šríla Rúpa Gósvámí se v Bhakti-rasámrta-sindhu (Nektaru oddanosti) zmiňuje, že oddaní by měli uctívat Ganapatiho, aby jim pomohl odstranit překážky na cestě oddané služby Krišnovi.

Ganéš tak bývá uctíván na začátku různých obřadů či projektů a bývá i jako strážce u vchodů.

3 x věší obrázek v novém okně Má jen jeden kel, protože ten druhý drží v ruce a sepsal jím Védy, které mu diktoval Šríla Vjásadéva. V druhé ruce může držet sekyru, která podle některých symbolizuje odsekávání iluze a falešností. Také v ní může mít bičík, symbolizující jeho důraz na správnou disciplínu v duchovních praktikách, nebo smyčku na chycení divokých zvířat reprezentujících chtivé touhy. Nebo má
v ruce sladkosti, které má velice rád...

české texty, výběr a úprava obrázků:
Tattva-darší dás
Většina textů je založena na knize Džady Bharaty „Holy Places of India”,
kde je také možné najít mnoho dodatečných informací pro cestovatele.
Anglickou verzi najdeta na adrese:
www.spiritualguides.net

Fotografie z cest:
Radha-raman dás

 

Datum vzniku:
listopad 2001
 
Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 60
Haré Krišna inspirace
© 2001-2010