NOVINKY
ARCHIV ČLÁNKŮ
ON-LINE HOROSKOP
FOTKY
BOŽSTVA A CHRÁMY
INDIE-svatá místa
RECEPTY 
ČASTÉ OTÁZKY
INZERCE a SEZNAMKA
KE STAŽENÍ
KNIHY A PŘEKLADY
HUDBA A MANTRY
ODKAZY
KNIHA HOSTŮ
KONTAKTY A LIDI
 
Zkušenosti s vegetariánstvím
 
Tattva-darší dás


Širší souvislosti

Vegetariánství chápu jako vnější projev principu ahinsá neboli nenásilí. Rozvíjet nenásilí znamená snažit se způsobovat pokud možno co nejméně utrpení svému okolí. Člověk z něčeho žít musí a určitému stupni násilí se nevyhne. Jedním ze zákonů přírody je, že jedna živá bytost je potravou jiné živé bytosti, a to platí i pro člověka.

Důležitá je však míra násilí, pro kterou se člověk rozhodne. Právě ta naznačuje, jak civilizovaný (v pravém, nikoli technickém slova smyslu) člověk opravdu je. Indičtí jogíni v dávných dobách (a ve vzácných případech snad i dnes) tento princip dovedli až téměř k dokonalosti a živili se jen listím, které spadlo samo ze stromů. Nemuseli je tedy ani trhat a tím stromům způsobovat bolest. Nutno dodat, že se jedná o dost extrémní stupeň askeze, pro běžného člověka nedosažitelný a nevhodný. Dalším stupněm by bylo jíst pouze ovoce bez semen, poté čistě rostlinnou vegánskou stravu, pak stravu rostlinnou doplněnou mlékem... Pro většinu lidí je právě lakto-vegetariánství (rostlinná strava s mlékem) asi nejvhodnější. Znamená omezit násilí do únosné míry na zabíjení rostlin a na odstavení telat před dojením. Snad každý uzná, že je to lepší než dát krávě elektrický šok a useknout jí hlavu...

Pro ty, kterým by se i tento stupeň zdál příliš, je možné do své stravy přidat například vajíčka nebo různé méně vyspělé živočichy, které by si člověk dokázal ulovit jen tím, čím ho příroda obdařila - holýma rukama. Po troše ekvilibristiky by byl schopen ulovit nějakou tu drůbež, rybu a všemožnou tu francouzskou lezoucí havěť. Ale vyspělejší živočichy, které stojí v reinkarnačním cyklu mnohem výše a mají mnohem vyvinutější vědomí - jako je kráva, či prase? Jen si to zkuste! Tím už člověk překračuje míru, která je mu od přírody dána.

Vegetariánství je proto dobré nevytrhávat z kontextu a vidět ho jako součást kultivace ahinsy-nenásilí. Být vegetariánem a přitom vlastnit firmu, která demoluje životní prostředí, to jistě není příliš konzistentní, i když je pořád lepší něco než nic. Z vlastní zkušenosti znám i lidi, kteří jsou docela pyšní na to, že jsou vegetariáni, a nějak jim nevadí, když mentálně i fyzicky poškozují jiné lidi. Ani vegetariánka v kožichu či kožených kalhotách pro parádu nepůsobí příliš věrohodně. Proto vidím jako nejvhodnější řídit se pravidlem „Co nejmenší násilí k mému životu”. Pak člověku odpadnou dilemata, jestli má brát léky s živočišnými produkty a podobně. Pokud je to nutné k záchraně života, tak to určitě špatné není, ale pokud by to bylo jen kvůli nějakým výstřelkům a zmlsanosti, tak to už je jiná...

Je vegetariánství vždy zdravotně prospěšné?

Většinou ano, ale nemusí to být vždy. Závisí to na konstituci člověka. Ajurvéda říká, že jsou tři hlavní tělesné typy (kapa, vata a pita), a podobné dělení najdeme i v čínské medicíně. Vhodnost stravy je tedy individuální záležitostí, a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Typy kapa bývají zavalitější lidé, kterým vegetariánství určitě prospěje. U ohnivých typů pita je to také vcelku jasné, ale zimomřivý hubeňouři typu vata mohou mít opravdu problém. Proto by měli volit i v rámci vegetariánské stravy jídla těžší (např. pečená a jinak tepelně upravená atd.), která ohřívají a kompenzují jejich sklony k zimomřivosti. Názorů na dietetiku v rámci vegetariánství je opravdu hodně, ale z vlastní zkušenosti vím, že vaťáci by měli alespoň víc sportovat a cvičit, což je dobrá prevence pro výše uvedené neduhy. Pokud ale potkáte vegetariánského hubeňoura, který má sedavé zaměstnání a odpor k pohybu, pak víte, co chci naznačit. Obecně lze říci, že zdravotní problémy jsou vždy souhrnem mnoha faktorů, z nichž určitou roli může sehrát i vegetariánství, ale ve většině případů je vegetariánská strava zdraví prospěšnější. Existuje mnoho studií a podle některých z nich je mezi vegetariány méně častý výskyt některých nemocí jako je vysoký krevní tlak a rakovina. Nemizí však úplně, pouze je jich mezi nimi statisticky méně.

Často se také stává, že některé problémy nezpůsobuje vegetariánství jako takové, ale spíš lenost vařit a špatná dostupnost kvalitních vegetariánských jídel. Pokud se někdo odhodlá být vegetariánem a jeho strava se skládá z rohlíků s máslem a mlékem s trochou zeleniny, pak se opravdu není čemu divit, že za nějaký čas buď pocítí nutkavou chuť na něco jiného včetně masa, nebo se dostaví nějaké prvotní příznaky špatné výživy. Určitě je nejlepší přistupovat k výběru jídel individuálně, a pokud již nemáme zdegenerované chutě, tak nám právě naše intuice napoví, jaký druh vegetariánské stravy je pro nás nejvhodnější. Osobně razím heslo, že „dobrý kuchař je ten, u kterého mlsota zvítězí nad leností” a špatný ten, u kterého lenost zvítězí nad mlsotou. A nejhůř jsou na tom beznadějné případy, u kterých lenost zvítězí i nad hladem...

Přechod na vegetariánství

Pomineme-li výše uvedené etické důvody a podíváme-li se jen na změny, které člověk může sám na sobě pociťovat, zjistíme několik zajímavých věcí. První je zjemnění vnímání. Člověk opravdu začne být vnímavější a méně agresivní. Přechod na vegetariánství obvykle člověku otevírá oči a jasněji vidí souvislosti v přírodě a snad i intuitivně lépe chápe existenci Boha. Na čistě tělesné úrovni jsem potom zaznamenal lehčí průběh některých běžných nemocí, jako je nachlazení, a o něco menší potřebu spánku. Někomu včetně mě se na začátku stalo, že dočasně zhubnul, ale později to většinou zase nabral. Někomu se zlepšili kožní potíže, někdo pocítil menší únavu. Mírných pozitivních změn je vcelku dost, ale existují i změny, které všem nemusí vyhovovat. Jeden karatista mi potvrdil, že jako vegetarián už nemá takovou výbojnost a agresivitu, ale zase lepší koncentraci a vytrvalost. Někdo naopak po delším čase jako vegetarián pocítil větší únavnost.

Zkušenosti s doktory

Jsou rozdílné, ale většinou bohužel negativní. Nedejbože, abyste měli nějakou těžko zjistitelnou nemoc a podřekli jste se u doktora, že jste vegetariáni. Většina doktorů je bohužel dodnes tak zaujatá, že vám rovnou řeknou, že je to z toho, že nejíte maso. Toto zacházení jsem na vlastní kůži zažil několikrát a není to nic příjemného. Jakoby k nim chodili jen vegetariáni a všichni ostatní byli zdraví... Snad v Americe nebo v zemích, kde jsou doktoři informovanější a vegetariánů více, je situace jiná. V Čechách jsem se s takovými setkal jen asi v jedné třetině případů, což si myslím, že je stále málo. Přesto i u nás existují experti, kteří jsou opravdu na úrovni. Solidní názory jsem četl na jednom vegetariánském serveru - snad to byl www.vegetarian.cz. Články se týkaly především výživy dětí, což je taky oblast, kde panuje spousta předsudků, a je to velké téma samo o sobě.

Životní styl

Vegetariánství může být módní výstřelek nebo může být motivováno zdravotně, ale většinou jde o hlubší přesvědčení a ovlivňuje i celý životní styl. Spousta především mladých lidí v něm vidí i způsob odlišení a nachází v něm i prostředek sebeidentifikace. Pokud se však jedná jen o jakousi frajeřinu, obvykle toho po pár letech nechají, jak mi říkali známí z USA, kteří pozorovali zdejší mládež kolem scény Straight Edge. Pokud je motorem pouze pocit nadřazenosti a výjimečnosti, pak nemá ani v našich zeměpisných šířkách příliš dlouhého trvání. Pokud má však kořeny hlubší a stojí na etice nenásilí, většinou je to na celý život.

Závěrem bych chtěl popřát zdar všem snahám o propagaci vegetariánství, jako např. billboardové akci pana Vachlera a projektu www.zvirevtisni.cz, a myslím, že jsme na našich stránkách také přispěli svojí trochou do mlýna. Co vy na to?

 


Datum vzniku:
srpen 2001
 
Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 60




Haré Krišna inspirace
© 2001-2010